Czy warto kupić mieszkanie w 2024 r. ?
To pytanie spędza sen z powiek wielu osobom, które chciałby rozpocząć przygodę z inwestowanie w nieruchomości. W końcu zakup nieruchomości to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Czy obecny moment jest dobry na taki krok?
Pierwszy kwartał nowego roku pokazał, że zakończenie rządowego programu Bezpieczny Kredyt spowalnia wzrost cen mieszkań oraz poprawiło zdolność kredytową Polaków. Można więc bez dwóch zdań powiedzieć, że warto kupić mieszkanie pod inwestycje w 2024. Szczególnie, zanim wejdzie kolejny projekt „Mieszkanie dla młodych”, który także może wywrócić rynek do góry nogami.
Jak obecnie wygląda sytuacja na rynku nieruchomości?
Rynek nieruchomości w Polsce jest w fazie wzrostu. Mimo że ceny mieszkań stale rosną od kilku lat, popyt na wciąż jest duży. Główne czynniki wpływające na tę sytuację to:
- Niskie stopy procentowe – tanie kredyty hipoteczne sprawiają, że zakup mieszkania jest bardziej dostępny dla wielu osób.
- Wzrost wynagrodzeń – Polacy zarabiają coraz więcej, co pozwala im na zakup droższych nieruchomości.
- Ograniczona podaż – liczba dostępnych mieszkań na rynku jest stosunkowo niewielka, co powoduje wzrost cen.
Czy bańka na rynku mieszkań pęknie?
To pytanie zadają sobie wszyscy, którzy obserwują rosnące ceny nieruchomości. Eksperci nie są zgodni co do tego, czy bańka na rynku pęknie. Niektórzy uważają, że jest to kwestia czasu, inni natomiast uważają, że ceny będą rosły nadal. Na pewno nie jest to wydarzenie, na które inwestorzy powinni liczyć. Nic nie wskazuje, że ceny za metr kwadratowy zaczną spadać.
Co roku medialne doniesienia zapowiadają upadek wielkiej bańki na rynku nieruchomości, przynoszącą za sobą spadek cen mieszkań. Mimo tego, od 2017 roku, kiedy te prognozy zaczęły się pojawiać, przetrwaliśmy wiele trudnych okresów – pandemię, wybuch wojny, dwucyfrową inflację – a ceny nieruchomości wciąż rosły. Czy jednak w końcu nadejdzie czas na ich spadek? Możemy tylko zgadywać. W takie sytuacji warto obserwować rynek i podejmować decyzje bez obawy, gdyż zawsze istnieje odpowiedni moment na działanie. | Maciej Gołębiewski CEO Dobrego Najmu |
Inwestycja w mieszkanie na wynajem
Tak jak wspomnieliśmy wyżej, popyt na mieszkania jest cały czas, zarówno na te do kupienia jak i do wynajęcia. Nic nie wskazuje też na to, by bańka mieszkaniowa miałaby w końcu pęknąć. Oznacza to, że trudno o lepszy moment na inwestowanie w nieruchomości i kupno mieszkania pod wynajem. Może to być świetny sposób na ulokowanie kapitału i osiągnięcie pasywnego dochodu.
Czy warto inwestować w mieszkania?
Obecna sytuacja rynkowa i poprawa zdolności kredytowej, a także stały popyt pokazują, że inwestycja w nieruchomości to w dalszym ciągu bardzo dobry pomysł. Jeśli chcesz dobrze zainwestować swoje pieniądze, musisz dobrze przemyśleć zakup nowego mieszkania. Przede wszystkim zwróć uwagę na:
- Lokalizację mieszkania – mieszkania w atrakcyjnych lokalizacjach łatwiej wynająć i sprzedać.
- Stan mieszkania – mieszkanie w dobrym stanie łatwiej wynająć za wyższą cenę.
- Sytuację na rynku – przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania warto sprawdzić, jak wygląda sytuacja na rynku nieruchomości w danej lokalizacji.
Chcesz zainwestować w nieruchomości? Warto w takiej sytuacji skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów. W nasze firmie wiemy, jak wybrać odpowiednie mieszkanie oraz prowadzić wynajem w takim sposób by maksymalizować zyski Klientów.
Wzrost cen mieszkań w 2024 r.
Eksperci i analitycy przewidują, że ceny mieszkań w pierwszych kwartałach 2024 roku będą nadal rosły. W połowie roku średnia cena może wzrosnąć nawet o 15%. Wpływają na to projekty kredytowe dla obywateli, inflacja a razem z nią wzrost płac oraz wzrost cen materiałów budowlanych.
Wzrost wynagrodzeń i inflacja a rynek mieszkaniowy
Sytuacja na rynku pracy jest obecnie korzystna, charakteryzuje się niskim poziomem bezrobocia oraz wzrostem wynagrodzeń. Według prognoz Narodowego Banku Polskiego, w roku 2024 spodziewany jest wzrost wynagrodzeń o ponad 9 procent. Nawet po uwzględnieniu inflacji, oznacza to realny wzrost wynagrodzeń o 4,5 procent, co stanowi najszybszy wzrost od 2019 roku.
Z drugiej strony, oczekuje się obniżenia stóp procentowych w bieżącym roku. Obecnie stopa podstawowa wynosi 5,75 procent, ale spodziewa się, że pod koniec roku może spaść do 4–4,5 procent. Jeśli ta prognoza się sprawdzi, zdolność kredytowa Polaków może wzrosnąć o kilkanaście procent, co z kolei przyczyni się do wzrostu popytu na mieszkania oraz obniżenia rat kredytowych.
Mieszkanie na start i jego wpływ na ceny nieruchomości
Kolejnym czynnikiem wpływającym na ceny są programy rządowe. Specjaliści szacują, że program „Mieszkanie na Start” może mieć taki sam wpływ na ceny nieruchomości jak poprzedni program „Bezpieczny Kredyt”. Rząd planuje udzielać preferencyjnych kredytów na zakup mieszkań, co znacznie ułatwi dostęp to nie drogi kredytów.
Może to zwiększyć popyt na nieruchomości, co może doprowadzić do dalszego wzrostu cen. Jeśli jednak program ten zostanie dobrze skalibrowany, wzrosty mogą wynosić jednak tylko kilka procent zamiast możliwych kilkunastu.
Sytuacja z kredytami hipotecznymi
Przekonałeś się, że warto kupić mieszkanie w tym roku? Nie każdy dysponuje gotówką, by kupić nowe lokum. Zastanawiasz się wziąć kredyt? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość Zdolność kredytowa rośnie, więc możesz wziąć więcej. Dzięki temu inwestycja w mieszkanie może okazać się bardziej opłacalna.
O wzroście zdolności kredytowej pisze również w tym artykule – Wzrost zdolności kredytowej – dobre wieści dla klientów banku.
Porada od eksperta – jakie mieszkanie kupić?
Porada od Dobrego Najmu Jeśli chcesz zakupić mieszkanie na wynajem, nie ma większego znaczenia czy będzie to rynek pierwotny, czy wtórny. Wszystko zależy od tego, jaki masz plan co do tego mieszkania. Jeśli chcesz wynajmować je dla studentów, szukaj nieruchomości w dobrej lokalizacji w pobliżu uczelni. |
Jak prawidłowo wykonać zakup mieszkania?
Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł Ci podjąć decyzję o zakupie nowego mieszkania w 2024 roku. Na koniec chcemy jeszcze podpowiedzieć, jak prawidłowo podejść do zakupu mieszkania i na co zwrócić uwagę. Przed zakupem mieszkania warto:
- Dokładnie sprawdzić jego stan techniczny – warto zlecić wykonanie ekspertyzy technicznej.
- Zweryfikować stan prawny nieruchomości – ważne jest, aby sprawdzić, czy mieszkanie nie jest obciążone hipoteką lub innymi prawami.
- Porównać oferty różnych banków – przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego warto porównać oferty różnych banków.
- Zasięgnąć porady prawnika – przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży warto zasięgnąć porady prawnika.
Podsumowanie
Zakup mieszkania w obecnym roku to w dalszym ciągu bardzo dobry pomysł, które na pewno szybko CI się zwróci. Chcesz zacząć skutecznie inwestować w nieruchomości? Na pewno zainteresuje Cię oferta naszej firmy Dobrego Najmu. Specjalizujemy się w maksymalizowaniu zysków z inwestycji dla naszych Klientów.